Miškotvarkos projektų ruošimas
Miškotvarkos projektas – būtina sąlyga. Lietuvos Respublikos įstatymai nurodo, kad be jo kirsti mišką yra draudžiama, todėl kokybiškas ir reikalavimus atitinkantis miškotvarkos projektas – labai svarbu. Todėl ir jį rengti geriausiai patikėti šios srities specialistams. Be to, teisiniai apribojimai nėra vienintelis kriterijus, juk turint tokį projektą miško kirtimo ir tvarkymo darbus atlikti kur kas lengviau.
Tačiau gali kilti klausimas, kas yra tas miškotvarkos projektas? Miškotvarkos projektas – tai dokumentas, kuriame nurodomas terminas, per kurį iškirstas miškas turi būti atkurtas. Taip jame fiksuojami visi kirtimo etapai, augančių miške medžių skaičius ir jų rūšys bei tūris. Miškotvarkos projekto galiojimo trukmė yra ribota ir priklauso nuo Jūsų turimo miško ploto. Jei miško dydis yra daugiau nei 10 ha – projektas numatomas 10 metų, jei mažiau – 20 metų. Kad būtų galima jį parengti, privalote pristatyti keletą dokumentų, tai: Jūsų tapatybę ir miško nuosavybės teisę įrodančius dokumentus, o taip pat ir žemės sklypo registraciją patvirtinančią pažymą.Pagal visus keliamus reikalavimus parengtas miškotvarkos projektas galioja visą numatytą laiką ir negali būti keičiamas jokiomis aplinkybėmis.Jo kaina paprastai priklauso nuo turimos valdos dydžio ir to, kaip prižiūrimi aplink esantys miškai.
Svarbu atkreipti dėmesį, kad Jūsų turima teritorija turėtų būti aiškiai pažymėta jos ribas nurodančiomis linijomis ar kitais skiriamaisiais ženklais.
Jei norite gauti daugiau informacijos ar susitarti dėl miškotvarkos projekto – kreipkitės telefono numeriu +370 676 41155.
Kas kontroliuoja miškotvarkos projektų vykdymą
Miškai, net jei jie privatūs, yra labai svarbi šalies dalis, todėl jų kirtimas, o ypač miškotvarkos projektų rengimas ir tvarkingas vykdymas yra kontroliuojami valstybės. Pagrindinis už tai atsakingas padalinys yra Lietuvos Respublikos aplinkos ministerija, o detalesnę priežiūrą ir kontrolę atlieka jai pavaldi institucija – Valstybinė miškų tarnyba. Vienas iš pagrindinių šios institucijos uždavinių ir svarbiausių pareigybių – prižiūrėti kaip vykdomi miškotvarkos projektai, vertinti jau atliktų darbų kokybę, tvirtinti parengtus miškotvarkos projektus, prižiūrėti, ar miško kirtimas ir jo eksploatacija neprieštarauja Lietuvos Respublikos teisės aktams. Valstybinė miškų tarnyba kontroliuoja tiek valstybinius, tiek ir privačius miškus, tinkamą jų priežiūrą, taip pat atlieka ir daugelį kitų funkcijų.
Ar galima mišką kirsti be miškotvarkos projekto?
Be miškotvarkos projekto leidžiama kirsti miškus, kurių plotas neviršija 3 ha. Visus kitus miškus kirsti be miškotvarkos projekto yra griežtai draudžiama. Kadangi miškų priežiūrą kontroliuoja valstybė, o jų kirtimas ir atželdinimas reglamentuojamas teisės aktais, miško kirtimas be miškotvarkos projekto yra laikomas pastarųjų pažeidimu, už kurį tektų atsakyti įstatymų numatyta tvarka. Be to, tai yra ne tik nusikalstama, tačiau ir socialiai neatsakinga veikla. Miškų kirtimas tinkamai nepasirūpinant jų priežiūra po jo gali sąlygoti spartų ekologinių problemų augimą, todėl savivaliauti yra ne tik neteisėta, tačiau ir neetiška. Prieš atliekant bet kokius veiksmus miško teritorijoje būtina pasidomėti kur ir ar būtinas jų registravimas.